ŠTA JE DOPLER KRVNIH SUDOVA VRATA?
Kolor dopler krvnih sudova vrata prikazuje strukturne i hemodinamske karakteristike ovih krvnih sudova, analizom ultrazvučnih talasa reflektovanih o njihove zidove i eritrocite.
KAKO SE IZVODI?
Metoda se izvodi tako što osoba tokom pregleda leži. Lekar stavlja poseban gel na površinu ultrazvučne sonde koja šalje i prima ultrazvučne talase i koja se postavlja na vrat.
INDIKACIJE / ZAŠTO SE RADI?
Dopler magistralnih krvnih sudova vrata omogućava uvid u morfološke osobine velikih arterija vrata: zajedničke, unutrašnje i spoljašnje karotidne arterije, vertebralne arterije i arterije subklavije. Uz to, obezbeđuje uvid u strukturu zida arterije, tj. adventicije i intimomedijalnog kompleksa, čija normalna debljina iznosi do 1 mm. Pored procene debljine intimomedijalnog kompleksa, kao i novih tehnika detekcije početnih i najranijih faza ateroskleroze (preateroskleroze), najvažniji deo pregleda je utvrđivanje prisustva, lokalizacije, veličine i građe aterosklerotskog plaka, odnosno određivanje stepena stenoze ili okluzije. Posebno je važan pregled površine plaka (stabilnosti), koja ukoliko je egzulcerisana postaje važan potencijalan izvor embolija u distalnim moždanim arterijama (tzv. arterijsko-arterijski embolizam).
Ultrazvučnim pregledom se može utvrditi stepen suženja (stenoze) lumena arterije uslovljene plakom ili trombom. Stenoza koja sužava lumen >= 50% bitno smanjuje protok i tada se smatra hemodinamski značajnom stenozom. Od hemodinamskih parametara najvažnija je brzina protoka, koja omogućava izračunavanje volumena protoka krvi i stepena stenoze.
Na osnovu rezultata dobijenih ovom metodom, možemo utvrditi da li je ispitivni krvni sud normalnih karakteristika svojih zidova, kao i da li je protok kroz ispitivane krvne sudove zadovoljavajući u smislu da li zadovoljava perfuzione potrebe organa kojeg vaskularizuje (snabdeva krvlju).
Takodje, ovom metodom moguće je dijagnostifikovati i disekciju cervikocefaličnih arterija i fenomen subklavijalne krađe, aneurizmu krvnog suda (patološko proširenje), kao i arterio-vensku malformaciju.
Ukoliko se ovom metodom nađe promena u krvnom sudu koja zahteva hiruršku vaskularnu proceduru, moguće je često i bez dodatne dopunske dijagnostike pripremiti pacijenta za takvu intervenciju.
Na vreme otkrivene promene na krvnim sudovima vrata značajno smanjuju rizik od pretećeg moždanog udara.
POTENCIJALNI RIZICI:
Pregled nije neprijatan i ne nosi nikakav rizik.
PRIPREMA:
Nije potrebna posebna priprema za ovaj pregled.
NAKON PREGLEDA:
Posle pregleda odmah se možete vratiti svojim uobičajenim aktivnostima.